Kutatások bizonyítják, hogy a tipikus jófiúk hátrányban vannak a tőlük lazább, úgynevezett rosszfiúkkal szemben. Ebből következően feltehetjük magunknak a kérdést: vajon megéri jófiúnak lenni a kapitalista alapokon nyugvó gazdaságunkban? Ahol az erő dominál, és a nagy hal szó szerint megeszi a kis halat?
MI SZÓL AZ ELLEN, HOGY JÓFIÚK LEGYÜNK?
- A jófiú már eleve hátrányból indul a párkapcsolat útvesztőjében. Elég csak a focistákra gondolnunk. Ezek a srácok tele vannak önbizalommal, és annyira lazák, hogy szinte szétesnek. Ha rájuk nézünk, semmi görcsösséget sem fedezünk fel a viselkedésükben. És ez az energia egyszerűen körüllengi őket. Ha találkoznak egy lánnyal, a lazaságukkal már szinte nyert ügyük van.
- Ha egy jófiú elmegy a munka világába szerencsét próbálni, találkozni fog minden bizonnyal pár, ránézésre arrogáns vetélytárssal. Akik nem ijednek meg a saját árnyékuktól. Igen, tudjuk, az életünk egy nagy show, és az nyer, aki mer, és azt is, hogy az ember óriási nagy színész, és szinte mindent el tud játszani az életében, de akkor is: ezek a rámenős srácok elhappolják a legtutibb állásokat a kedves és udvarias társaik orra elől. Hiába van nagyobb iskolázottsága és felkészültsége, a nagymenő odaáll, és úgy letolja a vizsgáztatók torkán a saját nagyságát, hogy azok azt még csak észre sem veszik.
- Volt számtalan ismerősöm a húsz éven át tartó biznisz életemben, akik szó szerint kaméleonokként viselkedtek. Ha odavittél nekik egy számukra jó lehetőséget, zokszó nélkül otthagyták a korábban istenített céget, és az új terméket vagy szolgáltatást úgy adták elő, mintha már évek óta ezt csinálnák.
- Ha előadást kell tartani egy előre meghatározott témából, a melankolikus és zömében flegmatikus jó előre stresszeli magát, mert fél a leégéstől. Hogy nem lesz elég jó. Mindezekért előveszi a papírlapot, vagy bekapcsolja a laptopját, felírja a témája címét, és elindítja a felkészülést. Jegyzetet készít, majd aprólékos gonddal kigondolja a mondandóját. Alszik rá egyet, és mikor felébred, eszébe jut egy újabb megközelítés. Azt is szépen beépíti a mondandójába. Csak úgy magának, magában előadja, figyeli az időt, majd hangosan mondja, csak hogy jó legyen. És ez így megy egészen az előadás elkezdéséig. Vele szemben a kolerikus, szangvinikus férfi fogja magát, ránéz a témára, eszébe jut az első mondat… és hajrá, már mondja is. Belevész a mondókájába, és miközben hallgatod, azt gondolod, hogy ilyet Te biztosan nem tudnál domborítani.
- A kedves és barátságos emberekről azt is megállapították, hogy gyakrabban kerülnek pénzügyi nehézségekbe az életük során. Az ok igen egyszerű: kevésbé érdekli őket a pénz, mint a vagány társaikat. Ezzel azért vitába szállnék. Lehet, hogy csak látszólag van ez így. Belül szeretnének ők is vagyonosok és menők lenni, csak mivel mindent precízen és jól, sőt túl jól akarnak megcsinálni, addig készülnek, míg eléjük vágódik egy szó szerint felkészületlen laza vetélytársuk, és már csak azt látják, hogy erről is lemaradtak... újra.
- Elég csak a táncparkett ördögeit megszemlélnünk. Szól a zene, a teremben lévő srácok felmérték a portékát. A rendes srác észrevesz egy számára szimpatikus lányt a terem másik sarkában. Tetszik neki, és úgy véli, a lány is hasonlóan van ezzel. Ott a lehetőség, hogy elinduljon, és felkérje egy táncra. Már indulna is, de ekkor eszébe jut, hogy nem tud táncolni, illetve valójában egészen jó táncos, de nem tud úgy táncolni, mint a parketten akrobatázó kollégája. S miközben lelkileg tépelődik, a csinos lány elé odaáll egy laza srác, és már táncolnak is. A barátunk meg csak nézi, hogyan bimbózik a kapcsolatuk. A menő fiú kis idő múltán odahajol a lányhoz, és megcsókolja. Ennyi. Aztán kézen fogva kimennek a teremből, és ő újra ott marad a gondolatai közepette.
MIÉRT LEGYÜNK JÓFIÚK?
Most mondhatnánk azt, hogy ezek az érzelmileg magukba forduló emberek milyen lelki gazdagságot tudnak felmutatni mind a magán-, mind pedig az üzleti életükben?
- Igen, lehetséges, hogy jó mélyen bele tudnak mélyedni egy adott témába.
- Még az is lehet, hogy nem fogja dobni azt a nőt, akit elsőre megkapott, mivel fontos neki, hogy jól érezze magát a másik fele is.
- Nem szeretne senkit sem megbántani, ezért magában tartja a véleményét, még akkor is, ha legszívesebben őrjöngene dühében. A lényeg, hogy vele szinte sosem történik kényelmetlen szituáció, mert kerüli a lőporos hordó helyzeteket, mivel nem szeretne felrobbanni.
- A környezete megbízható és kedves embernek tartja, és szívesen elidőz vele, mert a jófiúk figyelmes hallgatók, és ha velük beszélgetsz, úgy érzed, hogy olyan jól beszélgettetek; ha jobban megvizsgálnád a helyzetet, láthatnád, hogy szinte csak Neked járt folyamatosan a csipogód, ő csak figyelmesen nézett Téged, és még bólogatott is hozzá barátságosan.
PRO, ÉS KONTRA
A jófiú életének óriási kihívása, hogy meglátja-e saját magát a maga valójában, és képes-e elfogadni azt, ami van. Mert óriási a kihívás. Csak sikeressé kell válni. Vagy ahogyan már sokszor hallotta: a siker fejben dől el.
A gondot az okozza, ha ez az introvertált ember extrovertáltként kíván élni, mert azt gondolja, sikert csak így lehet elérni. Nőknél és a munka világában egyaránt. Ekkor teker egyet a szemléletmódján, elolvas pár üzleti könyvet, meghallgat pár ide vonatkozó motivációs előadást, és elkezd úgy élni és gondolkodni, ahogyan ezekből leszűrte, hogy élnie kell.
És már bele is esett a csapdába, de erről mit sem tud még.
Sikeres lesz, mert akarással és kemény munkával eléri azt, amit a lazák is elértek. De velük ellentétben ő nem boldog. Mert még ekkor is görcsös: még a sikerben is önmagát bírálja, mert úgy érzi, nem volt elég jó.
Hogy jó-e jófiúnak lenni?
Legutóbbi hozzászólások