Az emberi test egyik legnagyobb ellensége a stressz. Nyomjuk ezerrel a melót, mivel annyi mindent el kell még érnünk az életünkben. Előkerülnek a bakancslisták, a pontokba szedett családi és egyéni célok, és mi mindent akarunk. Vágyunk arra, hogy jobban éljünk, és miközben haladunk, szinte láthatatlan módon feléljük a testi, lelki és szellemi tartalékainkat: a stressz felemészt és belülről felfal minket.
MIÉRT SIETÜNK ANNYIRA?
Nem tudjuk, meddig élünk. Ez az alapigazság. Lehet, hogy a következő pillanat lesz az utolsó a földi életünkben: veszünk egy megszokott lélegzetet, és… elmarad a kilégzés.
Rájöttünk, hogy meghaltunk.
A haláltól való félelem benne van a zsigereinkben. Nincs mindig tudatos szinten, de amikor a családunkban vagy a közeli ismerősi körünkben elutazik egy szerettünk az örök vadászmezőkre, egy picit megállunk a nagy stressz közepette, és elmélázunk.
Lehet, hogy mi leszünk a következők?
AMIT MÁR NAGY SÁNDOR IS TUDOTT
Olvastam, miként határozott az akkori világ ura a temetéséről.
Azt kérte alattvalóitól, úgy szállítsák utolsó útjára, hogy a két keze kilógjon a koporsóból. Ezzel azt szerette volna az utókornak üzenni, hogy semmit sem visz magával a túlvilágra a mesés vagyonából.
Egy másik történet szerint Nagy Sándor – miután meghódította a messzi indiai területeket is – sírva fakadt: nem volt már meghódítani váró terület, így mehetett haza, tenni a semmit.
Úgy érezte, hogy elveszítette az élete értelmét: nem volt már hová mennie.
Nem maradtak céljai.
LÉGY BOLDOG AZZAL, AMID VAN
Bölcsességekkel teli világban élünk, miközben egy bolygó sebességével küzdünk az elemekkel. Ellentmondásos ez a helyzet. Tudatában vagyunk azzal, hogy egyszer mi is elmegyünk, mégsem vagyunk sokszor képesek értékelni és kiélvezni azt, amink éppen van.
A reggelünk, az ételünk, a családunk, a barátaink, a pénzünk…
Mindig valami olyanra vágyunk, ami éppen nincs. Láthatatlan, nagy célokból alkotunk utat magunknak, hogy miután elérjük őket, a pillanatnyi öröm helyén újra ürességet érezzünk.
Vágyunk a boldogság után, amit rajtunk kívül igyekszünk elérni. Tele vagyunk feszültséggel, gorombák vagyunk az embertársainkkal, a stressz miatt majd szétrobbanunk. Tesszük ezt abban a tudattalan állapotunkban, hogy valójában mindenünk megvan.
Mégsem ezt érezzük.
VALAKI AKAROK LENNI
Egykor egy üzletben azt hallottam az egyik kiemelkedő vezető szájából, hogy ő márka akar lenni. Meg azt is, hogy mindig sikerre éhes.
Csak azt láttam rajta, hogy olyan, akár az elem: állandóan fel volt töltve, és megállás nélkül utazott, dolgozott, embereket győzött meg, és egy halom pénzt termelt.
Megkérdeztem magamban: mikor lesz ennek vége? Meg hogy mire fel ez a nagy sietség?
Hiszen mindened megvan!
MI A HELYZET A CÉLOKKAL?
Azt tanítják már a legkisebb lurkóknak is, hogy a célokra szükség van. Jó tanuló, jó sportoló legyen, vagy kiváló a szakmájában.
Szükséges megalkotni és megtervezni az embernek a saját életét. Mert ha nem teszi, céltalanná válik, és ezzel nem ér el semmit.
De az út során – miközben eléri a céljait – nem képes az örömre. Csak hajtja a céljait, és a végén – miután megevett már több tonnányi stresszt – meghal.
És itt hagy mindent.
Vajon mit visz magával a halálba az ember?
A keze üres, abban semmit.
És a szívében? A lelkében?
Legutóbbi hozzászólások