A családomból és az ismeretségi körömből folyamatosan jönnek hozzám az információk, melyeknek témája sok esetben a párkapcsolati kommunikáció. S akkor még nem is beszéltem a bulvársajtó rendszeres celeb képviselőiről, akik a párkapcsolati kommunikáció égisze alatt beavatják az embereket a magánéletükbe. Ilyenkor picit mosolygok, mennyire kifogástalan a híres emberek párkapcsolata; rendszerint egy hangos szó sem hagyja el egyik fél száját sem; mindent a legnagyobb egyetértésben, szeretetben tesznek, és persze sosem veszekednek... Ilyen lenne az ideális párkapcsolati kommunikáció?
Aztán, egyik pillanatról a másikra már arról szólnak a tudósítások, hogy ezek a párkapcsolatukban is tökéletes emberek válnak, persze ezt is a legnagyobb egyetértésben teszik, és a továbbiakban is jó barátok maradnak.
A DÜH ÉS A HARAG SZEREPE A PÁRKAPCSOLATI KOMMUNIKÁCIÓBAN
A kedvenc témám is a fentiekhez kapcsolódik: megvizsgálni, vajon a párkapcsolatokban hogyan történik a düh és a harag kifejezése. Azt vettem észre ugyanis, hogy az emberek gyakran összemossák ezt a két fogalmat.
Mert mi a düh?
Biztos Te is voltál már olyan lelkiállapotban, amikor egyik pillanatról a másikra azt érezted, hogy legkevesebb szétszednéd a párodat. Elöntött a forróság, legszívesebben leordítottad volna a szerelmedet, mégsem tetted. Elszámoltál tízig, és mire a számolás végére értél, már ott sem volt a dühöd. Egyszerűen elpárolgott.
Ha megkérdezném Tőled, vajon miért nem adtad ki a dühödet, egyből sorolnád: Te kulturált és jól nevelt vagy, és a párkapcsolati kommunikáció rendszerében számodra nincs helye a hőzöngésnek.
MOST KIENGEDJEM, VAGY BENT TARTSAM A DÜHÖMET? MONDJA MÁR MEG VALAKI!
Lépjünk tovább, és nézzük meg, mi történik, ha nem tudsz mit kezdeni a felkorbácsolt érzelmeiddel. Van olyan szemlélet, miszerint az ember nem állat, és mint ilyen, uralkodnia kell az érzelmein, mert, ha nem teszi, akkor az érzelmei fogják uralni őt. És akár még pszichiátriára is kerülhet. Oké, ez is rendben van.
Most gyere velem légy szíves, és nézzük meg, mi történik, ha nem tudsz mit kezdeni a felkorbácsolt érzelmeiddel.
- Jól vagy? – kérdezem Tőled.
- Igen, minden oké - válaszolod.
Helyén van ez így?
MI TÖRTÉNIK, HA NEM MEREM KIENGEDNI A DÜHÖMET?
Ha a társadalmi elvárások szerint élsz, minden bizonnyal a legjobb módon cselekedtél. Nem engedted, hogy elragadjanak az érzéseid. Higgadt és megfontolt maradtál. Viszont bent tartottad azt, ami ki szeretett volna jönni; elnyomtad az érzéseidet és ezzel bent tartottad a dühödet. És mi lesz ebből a mellre szívott, elnyomott, szőnyeg alá söpört és ki nem fejezett érzelemből?
Harag. Tüske. Teljes megbántottság. Sértődöttség.
Biztos Te is találkoztál már vele a párkapcsolati kommunikáció során.
És ha elég hosszú ideig dédelgeted a haragot a mellkasodban, idővel betegség, magas vérnyomás, infarktus, cukorbetegség, vagy akár rák is felütheti a fejét.
Pedig csak ki kellett volna engedni a dühödet. Útjára engedni. S ezt követően megnyugodni.
Legutóbbi hozzászólások