Az ember alapvető belső késztetése, hogy elfogadják olyannak, amilyen. A megfelelés vágya zsigeri szinten él bennünk. Szeretetre és odafigyelésre vágyunk. És hiába mondják, hogy fogadd el magad olyannak, amilyen vagy, ez a pozitív kisugárzású utasítás csak a legritkább esetben jut célba. Helyette marad a megfelelés kényszere, amikor fellőjük magunkat a világháló valamelyik közösségi platformjára, hogy ott a legjobb formánkat mutatva lenyűgözzük az „barátainkat”.
MI VAN, HA NEM ÉRKEZIK A LÁJK?
Elég egy lájk, hogy jobb kedvre derítsen? És mi van akkor, ha posztoltál egy képet, vagy egy szöveget, és nem érkezik meg az a nagyon várt visszajelzés? Akkor hogyan néz ki a fizimiskád?
Saját tapasztalatból tudom, mennyire hazavágott egykoron egy, a közösségi médiában megjelentetett hirdetésem, amire az égnek sem érkeztek a lájkok. Szinte percenként vettem elő az okos telefonomat a zsebemből, és még a tárgyalások közben is eszembe volt, hogy vajon kaptam-e már visszajelzést. Ezerrel égett bennem a megfelelés vágya, hogy az emberek is azt gondolják, mennyire jó szöveget írtam. Arra vágytam, hogy megdicsérjenek, hogy végre nyomjanak már egy elismerést. Aztán nem kaptam, ami szó szerint teljesen összetört. Ötven éves fejjel sírni tudtam volna a megbántottságtól, és egyáltalán nem tudtam kezelni ezt a helyzetet, és a vele járó kínzó érzést.
Mert valójában mi is történt? Írtam egy szöveget, kerestem hozzá egy fényképet, és ezt megosztottam, és ki is emeltem. Aztán nem jött visszajelzés. Ennyi.
MIÉRT ANNYIRA JÓ A VIRTUÁLIS TÉRBEN ÉLNI AZ ÉLETÜNKET?
- Bátran megmondhatjuk a véleményünket, mert nincs szemkontaktus, és azonnali visszajelzést
- Számtalan barátunk lehet, és ez által végre igazán fontosnak érezhetjük magunkat
- Egyszerre több ismerősünkkel is „beszélgethetünk”, így nem maradunk le semmiről
- Szinte bármit megoszthatunk, senki sem követi le, hogy valós képeket osztottunk-e meg
- Eldicsekedhetünk azzal, hogy milyen jól élünk, merre utaztunk, milyen kocsit vettünk, milyen jól főzünk, és a sort még órákig folytathatnánk
MI LEHET A KIBER-MEGFELELÉS HÁTULÜTŐJE?
- Egy idő után – nem kell hozzá sok – függni fogunk a rendszertől
- Kényszeresen fel kell mennünk az oldalainkra, és látni kell a lájkokat az ismerőseinktől
- A rendszer könnyen elhiteti velünk, hogy mennyire fontosak vagyunk a barátainknak
- Minél nagyobb az ismerőseink száma, annál jobban érezzük magunkat
HOL VANNAK AZ IGAZI, A HÚS-VÉR KAPCSOLATOK?
A múlt hónapban arról olvastam egy magazinban, mennyire át fogja alakítani a párkapcsolatok világát a technikai fejlődés. Ezen belül kiemelték a szex robotokba pumpált óriási pénzeket. Úgy fest, hogy ezerrel haladunk afelé, hogy testközelből találkozhassunk velük a mindennapjainkban. Ezek a készítmények már most is szinte azonosak az emberrel, a bőrük finom, és óriási előnyük, hogy nem kérnek enni, és még rossz kedvük sincs. A beléjük plántált program alapján teljesíthetik a gazdáik kéréseit és vágyait.
Valami hasonló megy végbe az emberi kommunikációban is. Az okostelefonok elhozták a tenyerünkbe a technikai fejlődést, de vele együtt le is egyszerűsítették a férfi és a női kommunikációt. Most már nem kell feltétlenül négyszemközt lennünk annak érdekében, hogy lenyűgözzük a kiválasztottunkat. Elég feltölteni magunkról egy jól készült fotót, amire azonnal érkeznek a lájkok.
Legutóbbi hozzászólások