Az egészség a legfontosabb, a többit megvesszük – szoktuk hallani a mondást. Ennyire fontos lenne számunkra az egészséges táplálkozás? Vagy ezek csak szavak, amiket csak azért mondunk ki, hogy megnyugtassuk magunkat? Mert nem akarunk mi sem lemaradni az új trendekről. Igen, az egészséges táplálkozásnak kultusza van. A főzőműsorokon keresztül igazán bekerült a mindennapjainkba.
MIKOR ESZÜNK EGÉSZSÉGESEN?
Meg lehet a kérdést tudományosan is közelíteni.
Az emberi szervezet sejtekből rakódik össze, és ezeknek a pici kis alkotórészeknek egyenként is szükségük van a megfelelő minőségű hajtóanyagokra.
Az, hogy mi számít megfelelő minőségűnek, arról már vitázhatunk.
Általánosságban nagyon könnyen fel lehet állítani a család egészséges étrendjét. Együnk könnyen emészthető fehérjeforrást, lehetőleg sok halat. Mellé vigyünk be napi rendszerességgel növényi rostot, zöldségek és gyümölcsök formájában. Lehetőleg kerüljük a finomított élelmiszereket: kenyérből is a teljes kiőrlésűt vegyük meg. Figyeljünk oda a többszörösen telítetlen zsírsavak bevitelére: együnk busát, tengeri halakat és hidegen sajtolt olajban süssünk.
Kerüljük a fehér színű alkotóelemeket: finom liszt, finomított cukor és só.
Ne együnk egyszerre fehérjét és szénhidrátot: ha húst eszünk, azt ne tésztával együk, hanem salátával.
És ezek csak az alap kívánalmak.
MIT MUTAT A GYAKORLAT?
Papíron minden embernek fontos az egészséges táplálkozás. Mindenki szeretne egészségesen és boldogan élni, ez tény. Aztán, ha körülnézünk magunkon, ennek pont az ellenkezőjét látjuk: a magyar emberek csúcsokat döntenek az elhízásban Európában és világszinten is. És ez nem csak a felnőttek problémája. Ott vannak a túlsúlyos gyerekek, akiknek már kisgyerek korukban megterheli a szervezetüket a többletsúly.
De mit lehet itt csinálni?
Ha választhatunk a hagyományos magyar konyha finomságai és az egészséges ízek között, akkor ki mit tenne a tányérjába?
ÚJ SZOKÁSOK FELVÉTELE
Ha bemegyünk a boltba, a polcokon ott vannak a termékek. Első lépésként bőven elég lenne annyi tudatosság, hogy mielőtt beletesszük a jól bevált termékeket a kosarunkba, fussuk át a termékismertetőt. Ott megtaláljuk az összetevőket, és elkerülhetjük azokat, amikről már hallottuk, hogy egészségtelenek.
Akár a divatos közösségi oldalakon, akár szakblogokon is utána nézhetünk a táplálkozás finomságainak.
Ez időt, energiát és figyelmet követel meg tőlünk.
Készüljünk fel arra, hogy egymástól akár gyökeresen eltérő szakmai véleményekkel fogunk találkozni. Lesz, aki ajánlani fog egy összetevőt, míg olyanba is belefuthatunk, aki le fog beszélni róla.
Sokszor fogunk visszaesni.
Egy új szokás kialakulásához harminc nap folyamatos gyakorlás szükséges. Amikor odafigyelünk arra, mit eszünk. Legnagyobb igyekezetünk ellenére lesznek olyan napok, amikor több lesz bennünk az ideg, mint általában. Amikor tele lesz a tudatunk mindennel. És megjelenik előttünk a polcon heverő csoki, ami akár még ki is húzhatna bennünket az érzelmi slamasztikából.
Kibontjuk a csokikát, és el nem mondhatóan boldog érzés futja át minden egyes porcikánkat. Ekkor jöhetne elénk a legnagyobb fitnesz guru is, akkor is megennénk. Mert jól esik. Mert boldogságot és megnyugvást ad.
És plusz kilót, újra.
Nem baj, ez még meg fog velünk esni jó párszor. És akkor mi van?
Csak figyeljünk magunkra, és tudatosítjuk, mit miért teszünk. Igyekezzünk kikerülni a stresszforrásokat, de ha nem megy, vegyük fel a tornacsukánkat, és sétáljuk egy jót a lakásunk körül.
EGÉSZSÉGES TÁPLÁLKOZÁS
Vannak alapszabályok. Ez tény. Ami úgy általában érvényes az emberi szervezetre.
Évekkel ezelőtt volt egy évfolyamtársam, aki minden egyes nap megivott két liter márkás szénsavas üdítőitalt. Ez járt neki.
Amikor egyszer meglátogattam munka időben a cégénél, a beszélgetésünk végén lekísért a kocsimhoz. Ha már ott volt, megkérdezte, nem kísérem-e el a közeli boltba.
Szerinted mit vett magának?
Pár éve hallottam, hogy cukorbeteg lett, és inzulinozza magát. Most már nem iszik cukros, édesítőszeres, foszforsavas és buborékos üdítőket. Egészségesen él, és újra mozog. Leadta a többletsúlyát. Versenyekre jár, és gyakran feláll a dobogó valamelyik fokára a korosztályában.
A MOZGÁSSZEGÉNY ÉLETMÓD
Testnevelés tagozatos gimibe jártam. Élénken él bennem Géza bácsi útravalója: ha felnőtt korunkban heti egyszer sportolunk valamit, az jó; ha heti két alkalommal, az nagyon jó, és ha háromszor érjük el azt, hogy tartósan megemelkedjen a pulzusszámunk a hét folyamán – persze egy sporttevékenységtől, netán szextől, és nem a napi fojtogató stressztől –, az már osztályon felüli.
Nem igazán értettük a vezető testnevelő tanárunk intelmeit: a suliban minden nap volt tesi óránk, délután meg edzésünk, hétvégén versenyekre jártunk.
Most már tudom, mennyire tisztán látta Géza bá a valóságot, pedig az a nyolcvanas években volt.
Akkoriban még nem vált divattá és napi bevett szokássá az előre elkészített, úgymond gyors kaják evése. Akkor még volt idő a családokban főzni, és megfelelő alapanyagokból jól és jót enni.
Az egészséges táplálkozás alappillére, hogy mozogjunk. Ha mozgunk, nem jelent gondot a bevitt plusz kalória. Legfeljebb futás, úszás, vagy séta közben elégetjük. De ha nem állunk fel a számítógépünk és a tévé elől, akkor nagy valószínűséggel túlsúlyosak leszünk.
Akár már gyerekkorban is.
MIT LEHET ITT TENNI, HOGY EGÉSZSÉGESEN ÉLJÜNK?
Még nem is beszéltünk a táplálék-kiegészítőkről. Sokan egyből a vitaminokra gondolnak ilyenkor. Kézenfekvő, hogy bevigyük a szervezetünkbe, különösen télvíz idején ezeket a fontos alkotókat.
Egy gyógyszerkutató feltalálótól azt hallottam, hogy egy vitamin nem vitamin: szerinte a vitaminok akkor fejtik ki a hatásukat, ha van még mellettük egy másik is. Nem elég csak C-vitamint szednünk pl. a megfázás megelőzésére, jó, ha bekapunk E-vitamint is, hogy szép legyen a bőrünk, a hajunk, és a nyálkahártyánk is megfelelő legyen tőle. Így a bevitt két vitamin segíti egymás hatását.
Ezek az alapok, amit össze lehet gyűjteni. A lényeg, hogy legyünk nyitottak az újra, és nézzünk körül a táplálkozás nagy piacán, hogy megvalósíthassuk az egészséges táplálkozás gyakorlatát a családunkban.
Legutóbbi hozzászólások